fbpx

Çocuklar neden doğada zaman geçirmeli?

Şehir hayatının karmaşası yüzünden toprağa dokunamadan büyüyen çocuklar…

Geçmişten günümüze hayatımıza teknolojinin dahil olması ile beraber her geçen gün değişen yaşam tarzımız nedeni ile doğadan, topraktan, fiziksel aktivelerden uzak büyüyen çocuklarımızın hem ruhsal hem fiziki gelişimleri gün geçtikçe zayıflıyor.

Bilgisayar başında zaman geçirmenin normal sayıldığı günümüzde hem yetişkinler hem çocuklar için doğaya kaçamak yapmak, modern hayatın getirdiklerinden uzaklaşmak aile içi iletişimin de güçlenmesini sağlıyor.

Doğa tatili neden önemlidir?

Araştırmalara göre çocuklar doğumlarından itibaren dünyayı bir bütün olarak algılıyor ve kabulleniyor. İnsanın yeryüzünde yaşayan tek canlı olmadığını anlaması açısından çocukların küçük yaşlardan itibaren doğada zaman geçirmesi ve farklı canlı türlerini gözlemlemesi öneriliyor. Doğada vakit geçirmek aile içi iletişimin kuvvetlenmesine, çocukların kendi dünyaları ile baş başa kalarak yaratıcılıklarının gelişmesine de katkı sağlıyor.

Çocuklarda gözlemleme yeteneğinin gelişmesi, duyarlılık kapasitesinin artması ve empati yeteneğinin oturması için temiz hava, farklı bitki ve hayvan türleri, doğada yapılan fiziksel aktiviteler çocuklarda var olma ve var etme dürtüsünün oluşması, bireyselliğe giden yolda kendini geliştirmesi için en önemli koşul olarak görülüyor.

Hayata gözlerini açmasıyla birlikle doğayı taklit eden çocukların, aileleri ile birlikte yapacağı doğa yürüyüşleri, ağaçlar arasında geçirilecek saatler, çocukların yeşili ve doğayı tanımasına olanak verdiği kadar hiperaktivite tedavisi için de önerilen bir metodtur.

Çocuklarınızla birlikte toprağa dokunmak, ağaçtan meyve toplamanın tadına varmak, aile bireyleri ile iletişimi kuvvetli özgüvenli çocuklar yetiştirmek için siz de modern hayat karmaşasından kurtulup vereceğiniz kısa molalar ile ailenize yatırım yapabilirsiniz.

2016-05-08T14:21:31+00:0019 Mart 2015, Perşembe|Categories: Blog|

Yorum bırakmak ister misiniz ?

Yaklaşan Etkinlikler

 1. 23nisan

  İksir Resort Town Uçurtma Şenliği

  Nisan 21 @ 14:00 - Nisan 23 @ 10:30
 2. mantar-senligi

  10. İksir Doğa ve Mantar Şenliği

  Nisan 26 @ 14:00 - Nisan 28 @ 11:00
 3. yoga

  İksir Resort Town’da Ayurvedik Yoga Tatili

  Mayıs 3 @ 11:30 - Mayıs 5 @ 10:00
 4. konaklamaliannelergunu

  Konaklamalı Anneler Günü

  Mayıs 10 @ 14:00 - Mayıs 12 @ 12:00
 5. İksir Binicilik YarışlarıEN İYİ FİYAT GARANTİSİ

ÜCRETSİZ İNTERNET

%10'A VARAN İNDİRİM