fbpx

DADAY’IN TARİHİ YERLERİ

meyreKastamonu Daday, doğa harikası bir yer olmasının yanı sıra Anadolu’daki önemli tarihi yerleri barındıran bir yer olma özelliğini de taşıyor. Daday, Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı topraklarına katılmış bir bölgedir.

Köroğlu dağ sıralarının arasında ova görünümündedir. Çiftçilik, ormancılık, hayvancılık, el sanatları ve ahşap ürünleri sanayi olarak daha belirgin işlemektedir.

Osmanlı döneminde Daday, padişahların ve üst kademedeki çalışanların sayfiye keyfini yaşadıkları bir yer olarak bilinir. Doğasal zenginlikleri ve doğanın oluşturduğu eşsiz manzaraları ile Kuzey Anadolu’daki masif alanlardan biridir.

Tarihi ve doğal eserler bakımından Daday’ın birçok görülecek ve gezilecek yerleri bulunmaktadır. Tümülüsler, mağaralar, tarihi kiliseler, kaya mezarları, kaleler ve daha birçok yer. Daday’a bağlı 60 civarında köy bulunur.kaya_mezarlari

·        Kastamonu Daday’a 40 kilometre uzaklıkta Ateşteke köyünde Meyre Mabedi bulunur. Bu Mabet Roma İmparatorluğu zamanında yapılmış ve Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra da kiliseye çevrilmiştir.

·        Daday’ın Alipaşa köyünün girişinde ise Lidyalılar zamanından kalma Honsalar Tepesi Tümülüsü bulunmaktadır. M.Ö. 6. yüzyılda yapıldığı bilinmektedir.

·        İnciğez köyündeki Cıngara Mağarası ve Kaya Mezarları diğer görülebilecek tarihi yerlerdir.

·        Akçılman köyündeki Taşlı Bayır Sarkıt Mağaraları ise doğal yer altı mağaralarıdır.

·        Atatürk’ün 30 Ağustos 1925’de Daday’ı ziyareti sırasında kaldığı Seyyidi Beyoğlu Konağı da yine görülmesi gereken tarihi önemi yüksek yapılardan biridir.

camiiDaday’ın geçmişi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Bu nedenle çevrede yaşamış olan tarih öncesi ve sonrası uygarlıkların tüm kalıntılarını görmeniz mümkün.

Sanayinin el değdirmediği nadir yerlerden biri olan Daday, ülkemizin oksijeni en bol yörelerinden biridir. Hem doğa güzellikleri, hem sanatsal zenginliği, hem de tarihi dokusu ile gelen ziyaretçilerin hayranlıkla ayrıldığı bir ilçedir.

2016-10-15T02:30:11+00:0019 Aralık 2013, Perşembe|Categories: Blog|

Yorum bırakmak ister misiniz ?

Yaklaşan Etkinlikler

 1. 23nisan

  İksir Resort Town Uçurtma Şenliği

  Nisan 21 @ 14:00 - Nisan 23 @ 10:30
 2. mantar-senligi

  10. İksir Doğa ve Mantar Şenliği

  Nisan 26 @ 14:00 - Nisan 28 @ 11:00
 3. yoga

  İksir Resort Town’da Ayurvedik Yoga Tatili

  Mayıs 3 @ 11:30 - Mayıs 5 @ 10:00
 4. konaklamaliannelergunu

  Konaklamalı Anneler Günü

  Mayıs 10 @ 14:00 - Mayıs 12 @ 12:00
 5. İksir Binicilik YarışlarıEN İYİ FİYAT GARANTİSİ

ÜCRETSİZ İNTERNET

%10'A VARAN İNDİRİM