KASTAMONU MAHMUTBEY CAMİİ, DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE!

mahmutbey_1700 yıllık tarihi geçmişi ile dikkatleri çeken Kastamonu Mahmutbey Camii UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne girmeyi başardı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yıl UNESCO’ya sunduğu Dünya Kültür Miras dosyasında Türkiye’den Kastamonu Mahmutbey Camii’nin de içlerinde bulunduğu 13 yer bulunuyordu. 15 Nisan 2014 tarihinde UNESCO tarafından yapılan değerlendirmelere ve araştırmalara göre Kastamonu Mahmutbey Camii Dünya Kültür Mirası listesine kabul edildi.

Merkeze bağlı Kasaba köyünde yer alan Kastamonu Mahmutbey Camii Candaroğulları Beyliği döneminde 1336 yıllarında inşa edilmiş özgün bir eser olma özelliğini taşıyor.

mahmutbey_2Kastamonu Mahmutbey Camii 1336 yılında ahşap ve taş karışımından inşa edilmiş bir yapıdır. Camii’nin tavanına doğru bakıldığında gökyüzünü ve yıldızları andıran düzenlemeleri görebilirsiniz. 700 yıldır ahşap sütunlar üzerinde duran camii yangın riskine karşı da elektrik aksamdan ayrıştırılmıştır.

Duvarları moloz taştan yapılmış ve minberden, mihraba, mahfillerden sütunlara kadar her yeri ahşap kullanılarak inşa edilmiştir.  Camiinin en dikkat çekici düzenlemelerinden biri ise ahşap işleme ve kalem işi süslemeleridir. Anadolu beylikleri zamanından kalma bu eşsiz eser geçmişteki ahşap işlemeciliğinin şaheserleri arasında yer alıyor.

mahmutbey_3Tüm bu özellikleri ve tarihi önemi sebebi ile UNESCO tarafından dünya kültür mirasları arasında yer alan Kastamonu Mahmutbey Camii, muhteşem tarihi yapısı ile görülmeye değer…

2016-10-15T02:30:08+00:0029 Mayıs 2014, Perşembe|Categories: Blog|

Yorum bırakmak ister misiniz ?

Yaklaşan Etkinlikler

Şu anda yaklaşan etkinlikler bulunmamaktadır.