İksir Resort Town, geleneksel olarak düzenlediği Mantar Şenliklerini bu yıl, ilkbahar dönemine de taşıyor. Türkiye’deki tek mantar uzmanı (mikolog) Jilber Barutçiyan ile bu sefer 23-24 Nisan 2026 tarihlerinde, Kuzu Göbeği  Mantarı’nın peşine düşüyoruz.

Kuzu Göbeği Mantarı Dolması

Kuzu Göbeği Mantarı Dolması

Kuzu Göbeği Mantarı, kurusu 1000 TL’lerde alıcı bulan, lezzetli, nadir ve ekonomik olarak da çok değerli bir mantar türü. Faydaları arasında, vücut direncini arttırması, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi, kan yapıcı olması bulunan bu değerli mantar türü, aynı zamanda bir protein deposu.

Bu Şenliğimizde, Kuzu Göbeği mantarının yanı sıra, Cincile Mantarı, Ayı Mantarı gibi diğer lezzetli türler de Ballıdağ’ın zengin ormanlarında sizleri bekliyor.

Jilber Barutçiyan ile Mantar Semineri

Jilber Barutçiyan ile Mantar Semineri

 

Jilber Barutçiyan’ın engin bilgilerinden faydalanmak, Ballıdağ’ın zengin ormanlarında keyifli bir yolculuk yapmak, yeni uyanan doğada mantar türlerini tanımak, toplanan mantarlarla lezzetli bir akşam yemeği yemek, o hafta sonu yapacaklarımızın bir kısmı. Ayrıca toplanan mantarları kurutup evinize götürebilir ve lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Dilerseniz bizim topladığımız hazır ürünlerden de alabilirsiniz.

 

 

 

Konaklama ve rezervasyon için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Program Akışı:

23 Nisan Cumartesi
09.00- Sayın Sayın Jilber Barutçiyan Konferansı
11.30- Ballıdağ’a hareket
14.00 Ballıdağ’da barbekü
15.00  Otele dönüş ve toplanan mantarlarla hazırlanan mantar sergisi
19.30 Mantar Yemeklerinden oluşan Akşam Yemeği (Orman Mantarları Çorbası, Siyez Bulgurlu İksir Salata, ortaya Mantarlı Ekmek, ana yemek olarak farklı mantar türleri ile hazırlanan soslarla makarnalar, kiren ekşisi sos ile kaşık helvası)
24 Nisan Pazar
09.00- Araziye çıkış
12.30 Dönüş
13.00 Mantar turşusu yapımı workshop