Bölgemizde Özel Yerler

Kastamonu Kalesi: XII. yüzyılın sonlarında yapılan kalenin dış surları günümüze gelememiştir. İç kale kısmı ile sarnıçlar, zindan, kaçış tüneli, Bayraklı Türbesi ve bazı yapıların kalıntıları bulunmaktadır.

Valla Kanyonu: 12 kilometre uzunluğu, yer yer 1300 metreyi bulan yan duvarları ile dünyanın 4. kanyonudur. Bazı yerlerinde 50 santimetreye kadar düşen genişliği, bazı kayaların aralarından fışkıran çılgın suları, 15-20 metrelik şelaleleri, nereye çıktığı bilinmeyen sifonlar gibi doğal tuzaklarla doludur. Muhteşem bir maceraya davet eden Valla kanyonunun büyüsünü profesyonel veya yerel rehber ve ekipman olmadan yaşayamazsınız.

Şehriban Kanyonu: Gizemini halen korumakta olan kanyon 1000 metreyi geçen yan duvarları ile 5 kilometre boyunca uzanır.

Çatak Kanyonu: 7 kilometre boyunca uzanan, yerden 1500 metre yükseğe uzanan yan duvarları ile ziyaretçilerine eşsiz görüntüler sunan kanyon ekipmansız denenmemelidir.

Çal Kanyonu: Kanyon içersinde 3-4 metrelik şelaleler, 30-35 metre uzunluğunda kazan denilen derin göller ve mağaralar vardır

Horma Kanyonu: Avrupa’nın en yaşlı ormanlarının arasında derin göller, irili ufaklı şelaleleri barındıran kanyon eşsiz görselliktedir.3,5 kilometre uzunlukta olan kanyon ekipmansız geçilemez.

Ilgarini Mağarası: Denizden 1250 metre yükseklikte, 250 metre derinlikte olan mağarada şapel ve mezarlıklara rastlanır. Sarkıt ve dikit hareketliliği devam eden canlı bir mağaradır.

Karadeniz Sahili: Cide, İnebolu, Abana sahilleri muhteşem koyları ile güneş ve deniz özleminizi orman güzellikleri ile bütünleyerek karşılar.

Kastamonu Valla Kanyonu

Oluklu Yaylası: Yayla turizmine uygun bölgedeki bir çok yayladan biridir.

Cıngara Mağarası: Gökören köyünde Göktepe Dağı’nın eteklerindedir. Meyre Tapınağı’nın su ihtiyacının buradan karşılandığı düşünülmektedir. Yer altı suyu mağarasıdır. Süt taşı kaidesi ve dibek taşı bulunan bir bina kalıntısı da mevcuttur.

Taşlıbayır Sarkıt Mağaraları: Antik çağda içinde insanların barındığı, tuğla ve kiremit kap parçalarından anlaşılmaktadır. İçinde 30 – 40 kişinin barınabileceği bu doğal mağarada kalsitten (kalsiyum karbonat) oluşmuş 4 metreye varan beyaz sarkıtlar vardır.

Ilıca Şelalesi: Kastamonu’ya bağlı Pınarbaşı Köyünde bulunan Ilıca Şelalesi Karadeniz Bölgesi’nin eşsiz doğasını yansıtan bir cennet köşesidir. Köye 30 dk sürüş mesafesindeki şelale doğa turuna çıkmak,  şelalelerin doğal güzellikleri görmek isteyenler için görülmesi gereken güzelliklerden birisidir. Suyu yaklaşık 10 metre yükseklikten dökülen şelalenin, döküldüğü yerde oluşan, ağaçlar arasındaki doğal havuz görülmeye değerdir.

İksir Resort Town Kastamonu Daday

Doğanın kalbi Daday'da huzur dolu bir tatilin yanında ailenizle beraber çeşitli etkinliklere katılmak, at biniciliği öğrenmek, Kastamonu'nun doğal güzelliklerini keşfetmek ve tarihini tanımak için bize ulaşın.
REZERVASYON VE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN HEMEN TIKLAYIN
Daday’ın Tarihçesi İçin Tıklayın
Aktiviteler Ana Sayfa İçin Tıklayın