DOĞA TUTKUNLARININ GİZLİ ADRESİ

Dört Mevsim Daday

Daday geçmişteki adıyla ‘Dadybra’, verimli topraklar anlamına gelir. Bölge cömertçe sunduğu zengin bitki örtüsü ve gür ormanlarıyla adının anlamına yakışır bir özellik taşır. Daday Vadisi Kastamonu’ya bağlı, çam ormanlarıyla kaplı oksijen deposu Ballıdağ’ın eteğinde bir cennet parçasıdır. M.Ö. 5,000 yılından itibaren yerleşim alanı olan bölge, sırtını kuzeyde Ballıdağ’a (yüksekliği 1570 m, zirve yüksekliği 1800 m), güneyde ise Sarı Çam Dağları’na yaslar.

Türkiye’nin sayılı oksijen çadırlarından olan Ballıdağ, 1954 yılında İsviçre’den gelen uzmanlar tarafından yüksek oksijen değeri nedeniyle seçilmiş ve bir dönemin göğüs hastalıkları hastanesine ev sahipliği yapmıştır.

Su kaynağını, ormandan gelen kaynak sularının birleştiği Akpınar Köyü düzlüğünden alan Daday Çayı ise, ince kıvrımlarla vadinin içinden geçerek Gökırmak’ın kollarından birisini oluşturur. Yüzyıllar önce büyük bir gölün mavi sularıyla kaplı olduğu bilinen bu geniş ve yeşil topraklar, hangi köşesinden bakarsanız bakın her mevsim bir başka güzelliktedir.

Daday'da İlk Bahar

TARİHİ MEKANLAR

DEVAMINI OKUYUN

DOĞA GÜZELLİKLERİ

DEVAMINI OKUYUN

GİZLİ CENNETLER

Kastamonu Valla Kanyonu
DEVAMINI OKUYUN

ÖREN YERLERİ

Kastamonu Ören Yerleri
DEVAMINI OKUYUN