Ören Yerleri

Kaya Mezarları: Daday’ın doğusundaki İnciğez köyünde kaya mezarları vardır. Jeolojik yapı olarak üçüncü zamanda oluşmuş kayalıklara oyulmuş olup, kaya mezarlarından çok kaya evlerinin özelliklerini taşımaktadırlar. Bizans çağına ait bu mezarlar dışarıdan bakılınca 3 kat olarak görünmektedir. Üç oda alt katta, üç oda orta katta ve üç oda da üst katta bulunmaktadır. Her kattaki odalardan birbirine ve diğer kattaki odalara geçilebilmektedir. M.Ö. 7. yüzyılda yapılmış olabileceği düşünülmektedir.

Honsalar Tepesi Tümülüsü: Alipaşa köyünde, M.Ö. 6. yüzyılda Lidyalılar zamanında yapılmıştır. İlçede 5’i açılmamış, toplam 7 adet tümülüs vardır. Bu tümülüsler küçük kral mezarlarıdır.

Meyre Tapınağı: Akkaştekke köyünde Meyre mahallesindedir. Göktanrısı Zeus tarafından yöneticilikle görevlendirilmiş olan Arimios’un ataları tarafından önce tapınak olarak yapılmış, ancak Roma İmparatorluğu’nun M.S. 313’te Hristiyanlığı kabulünden sonra kiliseye çevrilmiştir.

Kastamonu Ören Yerleri

İksir Resort Town Kastamonu Daday

Doğanın kalbi Daday'da huzur dolu bir tatilin yanında ailenizle beraber çeşitli etkinliklere katılmak, at biniciliği öğrenmek, Kastamonu'nun doğal güzelliklerini keşfetmek ve tarihini tanımak için bize ulaşın.
REZERVASYON VE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN HEMEN TIKLAYIN
Daday’ın Tarihçesi İçin Tıklayın
Aktiviteler Ana Sayfa İçin Tıklayın