14. İksir Doğa ve Mantar Şenliği

Mantar Mevsimi Geldi!

Mantar mevsimi geldi, İksir Resort Town’ın gelenekselleşen mantar avcılığı ve mantar toplama şenliğimizde bol bol doğada zaman geçireceğiz, mantar çeşitleri ve faydaları hakkında yeni bilgiler edineceğiz, Ballıdağ’ın mevsime göre değişen başta kuzu göbeği ve kanlıca mantarı olmak üzere zengin mantar türlerini, ot ve meyve çeşitlerini keşfedip, çiçeklerden yağlar, siyez unundan ekmekler yapacağız. Türkiye’nin mantarları, çeşitleri ve faydaları hakkında öğrenebileceğiniz tüm bilgiler Kastamonu Otelleri arasında farklı bir konaklama deneyimi sunan İksir Resort Town tarafından her yıl mantar mevsimlerinde organize edilen Mantar Şenliğinde sizlerle.

Kastamonu Mantar Mevsimi ve Mantar Turları

14. İksir Doğa ve Mantar Şenliği Etkinlik Program ve Hizmetlerimiz

Baharın gelişini ve doğanın uyanışını kutluyoruz.
Gelenekselleşen şenliğimizde bol bol doğada zaman geçireceğiz, yeni bilgiler edineceğiz,
Ballıdağ’ın başta kuzugöbeği mantarı olmak üzere zengin mantar türlerini,
Ot ve meyve çeşitlerini keşfedip, yemekler, topladığımız çiçeklerden yağlar yapacağız.

30 Nisan – 2 Mayıs (2 Gece 3 gün)

Birinci Gün

 • 14.00 İksir Resort Town’a Varış

 • 18.00-18.30 Hoş geldin Kokteyli ve Bilgilendirme

 • 19.00-21.00 Akşam Yemeği

İkinci Gün

 • 08.00-10.00 İksirli Çiftlik Ürünleri İle Hazırladığımız Kahvaltı

 • 10.15-11.45 Yakup Erdem İle Mantar ve Bitki Türleri Konulu Seminer

 • 12.00 Ballıdağ ’da Yola Çıkış

 • 12.30-14.00 Ballıdağ ‘da Mantar ve Ot Türleri Toplama, Ormanda Keşif

 • 14.00-14.30 Toplanan Türleri Tek Tek Anlatım

 • 14.30-16.00 Sucuk Ekmek ve Sıcak Şarap İkramı, Mantar Közleme

 • 16.00 Dönüş ve Serbest Zaman

 • 18.30 Şeflerimizin Toplanan Türlerden Biri İle Yemek Hazırlama Şovu, Bir Tarif Anlatımı

 • 20.00 Akşam Yemeği (Çeşitli Mantar ve Ot Türlerinden Oluşan Menü)

Üçüncü Gün

 • 08.00-09.30 İksirli Çiftlik’e Yürüyüş, Çiftlik Hayvanlarını Besleme. Dönüşte İksirli Çiftlik Ürünleri İle Hazırladığımız Kahvaltı

 • 11.00 Topladığımız Çiçeklerle Yağ Yapımı

Yrd. Doç. Dr. Yakup  ERDEM Kimdir?

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi, doğa fotoğrafçılığı yanında özellikle mantarlarla ilgili sosyal medyada kurduğu gruplarda başta mantarlar olmak üzere doğal yaşam bilgi ve sevgisini yayıyor.

Erdem 2017 yılından beri doğa ve mantar şenliğimiz kapsamında mantarlar ve yörenin özel bitkileri konusunda seminer, saha ve atölye çalışmalarını yönetmektedir.

***2 Gece 3 Gün Standart Çift Kişilik Odada Yarım Pansiyon konaklama Kişi Başı 1200 TL’dir.
***0-6 yaş 1.çocuk ücretsiz, 7-12 yaş çocuklar %50 indirimlidir.

Kastamonu Mantar Çeşitleri ve Şenliğimiz Hakkında

Kastamonu Mantarları ve Mantar Zamanı

İstanbul’a uçakla bir saat mesafede, Anadolu florasının çeşitliliği ve mutfak kültürünün zenginliği ile dikkat çeken destinasyonlar arasındadır Kastamonu. Herkesçe bilinmez ama bilenlerce de vazgeçilmezdir. Türkiye’nin sayılı oksijen çadırlarından biri olan ve özellikle mantar çeşitliğiyle bilinen Daday Bölgesi’nde yer alan İksir Resort Town ise her sene Doğa ve Mantar şenlikleri ile sizleri karşılar ve ağırlar. Doğaya ve her çeşit canlıya farklı bir gözle yaklaşılır burada. Meyvelerden bin bir çeşit reçeller, marmelatlar, şuruplar,  mevsiminde toplanan otlardan yemekler, turşular, çaylar, ekmekler yapılır. Tavuklardan yumurta toplanır, ineklerden taze süt sağılır.

Mantar da bizim için böyle vazgeçilmez bir tutku. Nisan/Mayıs aylarında ve Ekim/Kasım aylarında olmak üzere yılda 2 kez düzenlenir şenliğimiz. Bir taraftan yağmurun yağdığı bir taraftan güneşin çıktığı, doğadaki tüm yeşillerin birbirine karıştığı o muazzam günlerde, çizmemizi, yağmurluğumuzu, sepetimizi, çakımızı ve fırçamızı alır, Ballıdağ’ın bol oksijeninde mantar avına çıkarız her sene.

Kastamonu Mantar Çeşitleri

Yemyeşil doğası ve tertemiz dağ havasıyla huzur veren ve sizlere yenilenme fırsatı sunan Daday’daki Doğa ve Mantar Şenliği kapsamında; önce Eğitmenimiz bizlere doğadaki bitki ve meyve türleriyle mantar toplamanın tüm incelikleri anlatır. Ardından da Ballıdağ’ın eteklerinde, zengin mantar türlerinin, ot ve meyve çeşitlerinin keşfi başlar. Boyları 35-40 metreleri bulan sarıçamlar, karaçamlar, köknar, ladin ve meşe ağaçlarının arasında huzurlu bir yürüyüş ve arayış yaşatır bizlere. Tel Tel, Koç, Domalan, Kuzu, Ayı Mantarı, Kazayağı, Porçini, Kuzu Göbeği, Kanlıca, Cincile… Bunlar bölgemizde bulunan ve sizlerin de bulup sepetinize atabileceğiniz mantar çeşitlerinden sadece bazıları.

Bol oksijen çadırı içinde birbirinden farklı bitki ve ağaç türleri, yapılan yürüyüş ve aramalar sonrası duyulan açlık ve yemek yeme isteği. Ve karşınızda 1570 m. yükseklikte, Soğucaova mevkiinde bulunan dağ evimizde yapacağımız mangalda sucuk keyfi ve sıcak şarap. Ayrıca topladığımız ve eğitmenimizin izin verdiği mantarların bir kaçını mangal ateşinde közleyip tadına bakmayı atlamamanızı kesinlikle öneririz.

Yenilen yemek sonrası geri gelen enerji ile hava kararmaya başlayıncaya kadar devam eder mantar avımız.

Kastamonu Mantar Çeşitleri Nelerdir?
Kastamonu Mantar Çeşitleri ve Şenliğimiz Hakkında

Kanlıca Mantarı ve Mantarın Faydaları

Kanlıca mantarı Kastamonu mantar türleri arasında en sevilen ve lezzetli olan sonbahar türlerinden biridir. Sonbahar yağışları ve güneşi sonrasında çam ormanlarında karşımıza çıkar. Turuncu-bordo renkleri olan kanlıca mantarının diğer adları melki mantarı, çam mantarı ve çıntardır. Yenilebilir türlerin başında gelen kanlıca mantarının bir kaç farklı cinsi toplanır. Lactarius salmonicolor, lactarius deliciosus, lactarius deterrimus türlerinin tamamını kapsar. Toplandıktan sonra közün üzerinde yemesi ayrı bir zevktir. Kanlıca mantarı ile yapılan sac ekmekleri bölgemizdeki özel tatlardan biridir. Toplandıktan sonra kısa sürede tazesinin tüketilmesi önerilir. Salamura ve ayrıca lezzetli bir turşu da olur. Kanlıca mantar turşusu özellikle et yemeklerinin yanına çok yakışır. Organik ürün sertifikasına sahip organik ve doğal  ürünlerimize dilerseniz www.iksirliciftlik.com adresimizden ulaşabilirsiniz.

Mantarların faydaları arasında iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olmaları vardır. B1, B2, C vitaminler ve kalsiyum, fosfor, demir, potasyum ve magnezyum içerir. İmmun sistemi destekleyen ve çok zengin bir antioksidan olan selenyuma sahiptirler. Ayrıca sağlığımız için çok önemli olan Amino asitleri içerirler. Mantarların bir bölümü hayvansal olmayan D vitamini kaynağı olan nadir gıdalardandır. Mantarların alerjen etkisi ve doğadan toplananlarda zehirli türlerle karıştırma ihtimaline karşı mutlaka güvenilir markalardan temin etmek ve bir bilenle ormana çıkmak gerekir.

Türkiye’nin Mantarları Hakkında Seminer ve Atölye Çalışması

Yorucu, eğlenceli ve günün sonunda dolan sepetler, gülen yüzlerle geri dönülür tatil kasabamıza. Toplanan mantarlar tek tek anlatılır eğitmenimiz tarafından. Nedir, ne işe yarar, zehirli midir yoksa yenilebilir mi, farkları nedir, nasıl anlaşılır, hepsini öğreniriz. Masum görünen bir mantarın öldürücü veya halüsinasyon etkisini öğrendiğinizde yada kötü gözüken bir mantarın muhteşem tadını ve yararını öğrendiğinizde ve üstüne üstlük bu mantarı bulan kişi de sizseniz, herkesten biraz daha mutlu olmanın tadını da çıkartmayı atlamamalısınız.

İşte böyle mantarların gizemli dünyasına bir nebze de olsa ortak oluruz. Akşam olduğunda topladığımız yenilebilir mantarlarla ve otlarla hazırlanan yemekler tadımımıza sunulur. Kimisi ana yemeği oluşturur, kimisinden soslar hazırlanır, kimisi tabağımızda turşu halinde servis edilir. Hepsi birbirinden farklı tada ve aromaya sahip bu mantar ve otlar ile yapılan yemeklerin tariflerini özellikle öğrenmek isteyeceksiniz. Ve bizden bir bilgi, mantarları ‘mümkün mertebe’ yıkamamamız gereklidir. Topladıktan sonra toprağından fırça ile nazikçe temizlenip arındırılır ve direk pişirilir, böylece mantarınız lezzetini kaybetmemiş olur.

İşte Maceralı, eğlenceli, bulmacalı yani enteresan bir dünyası var mantarın. İçine girince kolay çıkılmayan, rahatça kaptırılabilecek bir dünya. Hele sadece pişirmeye, yemeye değil, bizzat toplamaya da kalkışırsanız… Doğa ile iç içe olmanın bir yolu… Bir küme kanlıca veya kuzugöbeği mantarı karşısında kalp atışlarınızı hızlandıran, adrenalinizi yükselten bir spor… Yağmurluklu, şapkalı, kollarında sepet, yere bakarak yürüyen insanlar… Mesela muhabbet ederken yüz yüze bakmak gerekmez ve herkesçe anlayışla karşılanır bu durum, yerde aradıklarını gözden kaçırmamak için. Aranan mantar bulunduğunda ise değmeyin keyfe. İşte böyle vazgeçilmez ve yaşanması gereken bir tutku.

Ve Ballıdağ diyoruz ancak nedir bu Ballıdağ, özelliği nedir, neden düşmez dilden. Ballıdağ Türkiye’nin sayılı oksijen çadırlarından biridir ve Daday’ın tertemiz havasının özüdür. 1954 yılında İsviçre’den gelen uzmanlar tarafından yüksek oksijen oranları nedeniyle tespit edilip, özel olarak seçilen bölgede bir göğüs hastalıkları hastanesi de kurulmuştur. Ancak zamana ve bazı olaylara yenik düşmüş ve kapanmıştır. Yine de başınızı kaldırıp baktığınızda Ballıdağ’a yaşanmış olan tarihi ve görkemi göz ardı edemezsiniz.

İksir Ailesi olarak, sizleri de bu keyifli anlarımıza ortak olmaya ve her geçen gün büyüyen ailemize katılmaya davet ediyoruz.