20. İksir Doğa ve Mantar Şenliği

Mantar Mevsimi Geldi!

Mantar mevsimi geldi, İksir Resort Town’ın gelenekselleşen mantar avcılığı ve mantar toplama şenliğimizde bol bol doğada zaman geçireceğiz, mantar çeşitleri ve faydaları hakkında yeni bilgiler edineceğiz, Ballıdağ’ın mevsime göre değişen başta kuzu göbeği ve kanlıca mantarı olmak üzere zengin mantar türlerini, ot ve meyve çeşitlerini keşfedip, çiçeklerden yağlar, siyez unundan ekmekler yapacağız. Türkiye’nin mantarları, çeşitleri ve faydaları hakkında öğrenebileceğiniz tüm bilgiler Kastamonu Otelleri arasında farklı bir konaklama deneyimi sunan İksir Resort Town tarafından her yıl mantar mevsimlerinde organize edilen Mantar Şenliğinde sizlerle.

Kastamonu Mantar Mevsimi ve Mantar Turları

20. İksir Doğa ve Mantar Şenliği Etkinlik Program ve Hizmetlerimiz

Doğayla İç İçe, İksir Resort Town’da Eşsiz Bir Deneyim! 🌿

Ormandan Sofraya: Doğa ve Mantar Şenliği!

Doğa severler ve lezzet tutkunları bir araya geliyor! 20. Geleneksel İksir Doğa ve Mantar Şenliği’mizde, İksir Resort Town ve Ballıdağ’da

Enfes mantarlarla dolu bir şenlik düzenleniyor. Gel, sen de bu lezzet yolculuğuna katıl!

Türlerle ilgili bir seminerle başlayacak şenliğimiz, doğada keyifli bir yürüyüşle devam edecek bitkilerin ve mantarların gizemli dünyasını keşfedeceğiz.

Alanında uzmanlarımızın eşliğinde doğal yaşamı keşfetmeye hazır mısın?

Şeflerimiz, topladığımız taze mantarlarla muhteşem yemekler hazırlayacaklar. Lezzet dolu sofralar, sizleri bekliyor olacak!

Etkinlik Tarihi : 16 Mayıs – 19 Mayıs (4 Gece 3 gün)

Birinci Gün

 • 16 Mayıs Perşembe

  14:00 Tesise Giriş

 • 17:00-18:00

  Hoşgeldiniz Kokteyli
  Uzmanlarla Tanışma ve Keyifli Sohbetler

 • 19:00-21:00 Akşam Yemeği

İkinci Gün

 • 17 Mayıs Cuma

  Mantarların Dünyasına Ömer Üngör ile Yolculuk

 • 08:00 – 10:00 İksirli Çiftlik Ürünleri ile Kahvaltı

  10:15-11:45  Mantar Avcılığı Rehberi Semineri

 • 12: 00  Ballıdağ’a Hareket

  Canlı Arazi Çalışması ve Mantar Toplama

 • 15:00 Sıcak Şarap, Mantar Közleme ve Peynir Tabağı İkramı

 • 16.30 Otele Dönüş ve Serbest Zaman

 • 18.30 Turşu Yapımı Workshopu

 • 20.00 Akşam Yemeği

Üçüncü Gün

 • 18 Mayıs Cumartesi

  Bitkilerin Dünyasına Nazım Tanrıkulu ile Adım Adım

 • 08:00 – 10:00 İksirli Çiftlik Ürünleri ile Kahvaltı

 • 10:30-12:30 Botanik Yürüyüş ve Floradan Bitki Tanıma

 • 14:00- 18:00 Tıbbi ve Aromatik Bitkilerden Ürün Hazırlama Atölyeleri – (Tentür Hazırlama Atölyesi, Maserat Yağ Hazırlama Atölyesi ve Merhem Hazırlama)

 • 19:00-21:00 Akşam Yemeği

Dördüncü Gün

 • 19 Mayıs Pazar

  08:00 – 10:00 İksirli Çiftlik Ürünleri ile Kahvaltı

 • 11:00-12:00 İksirli Çiftlik Turşu Yapım Workshopu

 • 12:00 Otelden Ayrılış

🌟 Konuşmacılar ve Tesis Hakkında Kısa Bilgiler 🌟

👨‍🔬 Ömer Üngör:

Mantarlar konusundaki uzmanlığı ve tutkusuyla tanınan, doğal yaşam ve mantar avcılığı konusunda geniş bir bilgi birikimine sahip bir rehber.

🌿 Nazım Tanrıkulu:

Bitki bilimi ve botanik konularında uzman, doğal tıbbın gücünü ve doğadan gelen faydaları vurgulayan bir botanikçi.

🏞️ İksir Resort Town:

Doğayla uyumlu tasarlanmış, sürdürülebilirlik odaklı, konforlu ve huzurlu bir doğa tesisi. Doğayla bütünleşik, eşsiz bir konaklama deneyimi sunar.

🌿 Doğanın Sunduğu Fırsatları Keşfedin, Kendi Ürünlerinizi Yaratın! 🌿

Katılım ve Detaylı Bilgi İçin:

📞 0366 616 10 16

📧 info@iksirresorttown.com

💻 www.iksirresorttown.com

3 Gece 4 Gün Yarım Pansiyon Çift Kişi Konaklama 18000 TL’den başlayan fiyatlarla!

Yerler Sınırlıdır, Erken Kayıt İmkanını Kaçırmayın! ✨

Kastamonu Mantar Çeşitleri ve Şenliğimiz Hakkında

Kastamonu Mantarları ve Mantar Zamanı

İstanbul’a uçakla bir saat mesafede, Anadolu florasının çeşitliliği ve mutfak kültürünün zenginliği ile dikkat çeken destinasyonlar arasındadır Kastamonu. Herkesçe bilinmez ama bilenlerce de vazgeçilmezdir. Türkiye’nin sayılı oksijen çadırlarından biri olan ve özellikle mantar çeşitliğiyle bilinen Daday Bölgesi’nde yer alan İksir Resort Town ise her sene Doğa ve Mantar şenlikleri ile sizleri karşılar ve ağırlar. Doğaya ve her çeşit canlıya farklı bir gözle yaklaşılır burada. Meyvelerden bin bir çeşit reçeller, marmelatlar, şuruplar,  mevsiminde toplanan otlardan yemekler, turşular, çaylar, ekmekler yapılır. Tavuklardan yumurta toplanır, ineklerden taze süt sağılır.

Mantar da bizim için böyle vazgeçilmez bir tutku. Nisan/Mayıs aylarında ve Ekim/Kasım aylarında olmak üzere yılda 2 kez düzenlenir şenliğimiz. Bir taraftan yağmurun yağdığı bir taraftan güneşin çıktığı, doğadaki tüm yeşillerin birbirine karıştığı o muazzam günlerde, çizmemizi, yağmurluğumuzu, sepetimizi, çakımızı ve fırçamızı alır, Ballıdağ’ın bol oksijeninde mantar avına çıkarız her sene.

Kastamonu Mantar Çeşitleri

Yemyeşil doğası ve tertemiz dağ havasıyla huzur veren ve sizlere yenilenme fırsatı sunan Daday’daki Doğa ve Mantar Şenliği kapsamında; önce Eğitmenimiz bizlere doğadaki bitki ve meyve türleriyle mantar toplamanın tüm incelikleri anlatır. Ardından da Ballıdağ’ın eteklerinde, zengin mantar türlerinin, ot ve meyve çeşitlerinin keşfi başlar. Boyları 35-40 metreleri bulan sarıçamlar, karaçamlar, köknar, ladin ve meşe ağaçlarının arasında huzurlu bir yürüyüş ve arayış yaşatır bizlere. Tel Tel, Koç, Domalan, Kuzu, Ayı Mantarı, Kazayağı, Porçini, Kuzu Göbeği, Kanlıca, Cincile… Bunlar bölgemizde bulunan ve sizlerin de bulup sepetinize atabileceğiniz mantar çeşitlerinden sadece bazıları.

Bol oksijen çadırı içinde birbirinden farklı bitki ve ağaç türleri, yapılan yürüyüş ve aramalar sonrası duyulan açlık ve yemek yeme isteği. Ve karşınızda 1570 m. yükseklikte, Soğucaova mevkiinde bulunan dağ evimizde yapacağımız mangalda sucuk keyfi ve sıcak şarap. Ayrıca topladığımız ve eğitmenimizin izin verdiği mantarların bir kaçını mangal ateşinde közleyip tadına bakmayı atlamamanızı kesinlikle öneririz.

Yenilen yemek sonrası geri gelen enerji ile hava kararmaya başlayıncaya kadar devam eder mantar avımız.

Kastamonu Mantar Çeşitleri Nelerdir?
Kastamonu Mantar Çeşitleri ve Şenliğimiz Hakkında

Kanlıca Mantarı ve Mantarın Faydaları

Kanlıca mantarı Kastamonu mantar türleri arasında en sevilen ve lezzetli olan sonbahar türlerinden biridir. Sonbahar yağışları ve güneşi sonrasında çam ormanlarında karşımıza çıkar. Turuncu-bordo renkleri olan kanlıca mantarının diğer adları melki mantarı, çam mantarı ve çıntardır. Yenilebilir türlerin başında gelen kanlıca mantarının bir kaç farklı cinsi toplanır. Lactarius salmonicolor, lactarius deliciosus, lactarius deterrimus türlerinin tamamını kapsar. Toplandıktan sonra közün üzerinde yemesi ayrı bir zevktir. Kanlıca mantarı ile yapılan sac ekmekleri bölgemizdeki özel tatlardan biridir. Toplandıktan sonra kısa sürede tazesinin tüketilmesi önerilir. Salamura ve ayrıca lezzetli bir turşu da olur. Kanlıca mantar turşusu özellikle et yemeklerinin yanına çok yakışır. Organik ürün sertifikasına sahip organik ve doğal  ürünlerimize dilerseniz www.iksirliciftlik.com adresimizden ulaşabilirsiniz.

Mantarların faydaları arasında iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olmaları vardır. B1, B2, C vitaminler ve kalsiyum, fosfor, demir, potasyum ve magnezyum içerir. İmmun sistemi destekleyen ve çok zengin bir antioksidan olan selenyuma sahiptirler. Ayrıca sağlığımız için çok önemli olan Amino asitleri içerirler. Mantarların bir bölümü hayvansal olmayan D vitamini kaynağı olan nadir gıdalardandır. Mantarların alerjen etkisi ve doğadan toplananlarda zehirli türlerle karıştırma ihtimaline karşı mutlaka güvenilir markalardan temin etmek ve bir bilenle ormana çıkmak gerekir.

Türkiye’nin Mantarları Hakkında Seminer ve Atölye Çalışması

Yorucu, eğlenceli ve günün sonunda dolan sepetler, gülen yüzlerle geri dönülür tatil kasabamıza. Toplanan mantarlar tek tek anlatılır eğitmenimiz tarafından. Nedir, ne işe yarar, zehirli midir yoksa yenilebilir mi, farkları nedir, nasıl anlaşılır, hepsini öğreniriz. Masum görünen bir mantarın öldürücü veya halüsinasyon etkisini öğrendiğinizde yada kötü gözüken bir mantarın muhteşem tadını ve yararını öğrendiğinizde ve üstüne üstlük bu mantarı bulan kişi de sizseniz, herkesten biraz daha mutlu olmanın tadını da çıkartmayı atlamamalısınız.

İşte böyle mantarların gizemli dünyasına bir nebze de olsa ortak oluruz. Akşam olduğunda topladığımız yenilebilir mantarlarla ve otlarla hazırlanan yemekler tadımımıza sunulur. Kimisi ana yemeği oluşturur, kimisinden soslar hazırlanır, kimisi tabağımızda turşu halinde servis edilir. Hepsi birbirinden farklı tada ve aromaya sahip bu mantar ve otlar ile yapılan yemeklerin tariflerini özellikle öğrenmek isteyeceksiniz. Ve bizden bir bilgi, mantarları ‘mümkün mertebe’ yıkamamamız gereklidir. Topladıktan sonra toprağından fırça ile nazikçe temizlenip arındırılır ve direk pişirilir, böylece mantarınız lezzetini kaybetmemiş olur.

İşte Maceralı, eğlenceli, bulmacalı yani enteresan bir dünyası var mantarın. İçine girince kolay çıkılmayan, rahatça kaptırılabilecek bir dünya. Hele sadece pişirmeye, yemeye değil, bizzat toplamaya da kalkışırsanız… Doğa ile iç içe olmanın bir yolu… Bir küme kanlıca veya kuzugöbeği mantarı karşısında kalp atışlarınızı hızlandıran, adrenalinizi yükselten bir spor… Yağmurluklu, şapkalı, kollarında sepet, yere bakarak yürüyen insanlar… Mesela muhabbet ederken yüz yüze bakmak gerekmez ve herkesçe anlayışla karşılanır bu durum, yerde aradıklarını gözden kaçırmamak için. Aranan mantar bulunduğunda ise değmeyin keyfe. İşte böyle vazgeçilmez ve yaşanması gereken bir tutku.

Ve Ballıdağ diyoruz ancak nedir bu Ballıdağ, özelliği nedir, neden düşmez dilden. Ballıdağ Türkiye’nin sayılı oksijen çadırlarından biridir ve Daday’ın tertemiz havasının özüdür. 1954 yılında İsviçre’den gelen uzmanlar tarafından yüksek oksijen oranları nedeniyle tespit edilip, özel olarak seçilen bölgede bir göğüs hastalıkları hastanesi de kurulmuştur. Ancak zamana ve bazı olaylara yenik düşmüş ve kapanmıştır. Yine de başınızı kaldırıp baktığınızda Ballıdağ’a yaşanmış olan tarihi ve görkemi göz ardı edemezsiniz.

İksir Ailesi olarak, sizleri de bu keyifli anlarımıza ortak olmaya ve her geçen gün büyüyen ailemize katılmaya davet ediyoruz.