Fayton’un Tarihçesi

faytonun_tarihcesi-3

At arabası anlamına gelen fayton kelimesi Fransızcadan geliyor. M.Ö. 2800’lü yıllarda Mısır dolaylarında ilk olarak ortaya çıktığı söyleniyor. Nostaljik bir havası olan fayton insanı geçmişe doğru huzur dolu yolculuğa çıkartırken yaşattığı keyif ise eşsiz oluyor.

Fayton, ilk olarak Osmanlı zamanında İstanbul’a Sultan Abdülmecit döneminde saray arabası olarak getirilmiş, daha sonra hali vakti yerinde olan konaklarda da kullanılmaya başlanmıştır. O dönemlerde üzeri açık olarak kullanılan faytonlara verilen isim lando idi. Kabinli ve daha çok saraylarda kullanılan faytonlara ise kupa ismi verilirdi.

faytonun_tarihcesi-1O günlerden bugünlere kadar uzanan fayton ülkemizde artık büyük şehirlerde kullanılmasa da adalarda, küçük Anadolu kasabalarında ve turistlik yerlerde taşımacılık aracı olarak kullanılmaya devam ediyor.

Daday’a gelip de fayton turu yapmadan dönerseniz sonrasında pişmanlık yaşayabilirsiniz. Daday’ın tarihi konaklarıyla dolu nostalji kokan sokaklarında geçmişin rüzgarını içinize çekerek yapacağınız fayton turu sizi hem dinlendirecek hem de güzel bir mazi turu yaptıracak.

faytonun_tarihcesi-2

Daday’ın muhteşem doğa manzarasının içerisinde kendinizi bir fayton’un içinde hayal edin. Tatilinizin her anını dolu dolu geçirmek ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için İksir Resort Town sizleri bekliyor…