Fayton’un Tarihçesi

At arabası anlamına gelen fayton kelimesi Fransızcadan geliyor. M.Ö. 2800’lü yıllarda Mısır dolaylarında ilk olarak ortaya çıktığı söyleniyor. Nostaljik bir havası olan fayton insanı geçmişe doğru huzur dolu yolculuğa çıkartırken yaşattığı keyif ise eşsiz oluyor. Fayton, ilk olarak Osmanlı zamanında İstanbul’a Sultan Abdülmecit döneminde saray arabası olarak getirilmiş, daha sonra hali vakti yerinde olan konaklarda da kullanılmaya başlanmıştır. O dönemlerde üzeri açık olarak kullanılan faytonlara verilen isim lando idi. Kabinli ve daha çok saraylarda kullanılan faytonlara ise kupa ismi verilirdi.

O günlerden bugünlere kadar uzanan fayton ülkemizde artık büyük şehirlerde kullanılmasa da adalarda, küçük Anadolu kasabalarında ve turistlik yerlerde taşımacılık aracı olarak kullanılmaya devam ediyor.​ Daday’a gelip de fayton turu yapmadan dönerseniz sonrasında pişmanlık yaşayabilirsiniz. Daday’ın tarihi konaklarıyla dolu nostalji kokan sokaklarında geçmişin rüzgarını içinize çekerek yapacağınız fayton turu sizi hem dinlendirecek hem de güzel bir mazi turu yaptıracak.

Daday’ın muhteşem doğa manzarasının içerisinde kendinizi bir fayton’un içinde hayal edin. Tatilinizin her anını dolu dolu geçirmek ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için İksir Resort Town sizleri bekliyor. Kastamonu otelleri arasında doğanın kalbinde aktivite dolu bir konaklama deneyimi sunan İksir Resort Town size keyifli bir tatil imkanı sunuyor.

DİĞER YAZILARIMIZI KEŞFEDİN

ETKİNLİKLERİMİZDE BİZE KATILIN

Kastamonu İksir Resort Town Etkinlikler
ETKİNLİK TAKVİMİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

GALERİMİZE GÖZ ATIN

İksir Resort Town Galeri
KEŞFETMEK İÇİN TIKLAYIN
2019-11-25T20:28:10+03:0028 Kasım 2013, Perşembe|Categories: Blog|Tags: , |

Yorum bırakmak ister misiniz ?

9  +  1  =