Şehir hayatının karmaşası yüzünden toprağa dokunamadan büyüyen çocuklar…

Geçmişten günümüze hayatımıza teknolojinin dahil olması ile beraber her geçen gün değişen yaşam tarzımız nedeni ile doğadan, topraktan, fiziksel aktivelerden uzak büyüyen çocuklarımızın hem ruhsal hem fiziki gelişimleri gün geçtikçe zayıflıyor.

Bilgisayar başında zaman geçirmenin normal sayıldığı günümüzde hem yetişkinler hem çocuklar için doğaya kaçamak yapmak, modern hayatın getirdiklerinden uzaklaşmak aile içi iletişimin de güçlenmesini sağlıyor.

Doğa tatili neden önemlidir?

Araştırmalara göre çocuklar doğumlarından itibaren dünyayı bir bütün olarak algılıyor ve kabulleniyor. İnsanın yeryüzünde yaşayan tek canlı olmadığını anlaması açısından çocukların küçük yaşlardan itibaren doğada zaman geçirmesi ve farklı canlı türlerini gözlemlemesi öneriliyor. Doğada vakit geçirmek aile içi iletişimin kuvvetlenmesine, çocukların kendi dünyaları ile baş başa kalarak yaratıcılıklarının gelişmesine de katkı sağlıyor.

Çocuklarda gözlemleme yeteneğinin gelişmesi, duyarlılık kapasitesinin artması ve empati yeteneğinin oturması için temiz hava, farklı bitki ve hayvan türleri, doğada yapılan fiziksel aktiviteler çocuklarda var olma ve var etme dürtüsünün oluşması, bireyselliğe giden yolda kendini geliştirmesi için en önemli koşul olarak görülüyor.

Hayata gözlerini açmasıyla birlikle doğayı taklit eden çocukların, aileleri ile birlikte yapacağı doğa yürüyüşleri, ağaçlar arasında geçirilecek saatler, çocukların yeşili ve doğayı tanımasına olanak verdiği kadar hiperaktivite tedavisi için de önerilen bir metodtur.

Çocuklarınızla birlikte toprağa dokunmak, ağaçtan meyve toplamanın tadına varmak, aile bireyleri ile iletişimi kuvvetli özgüvenli çocuklar yetiştirmek için siz de modern hayat karmaşasından kurtulup vereceğiniz kısa molalar ile ailenize yatırım yapabilirsiniz.