Daday’ın Tarihi Yerleri

Kastamonu Daday, doğa harikası bir yer olmasının yanı sıra Anadolu’daki önemli tarihi yerleri barındıran bir yer olma özelliğini de taşıyor. Daday, Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı topraklarına katılmış bir bölgedir. Köroğlu dağ sıralarının arasında ova görünümündedir. Çiftçilik, ormancılık, hayvancılık, el sanatları ve ahşap ürünleri sanayi olarak daha belirgin işlemektedir.

Osmanlı döneminde Daday, padişahların ve üst kademedeki çalışanların sayfiye keyfini yaşadıkları bir yer olarak bilinir. Doğasal zenginlikleri ve doğanın oluşturduğu eşsiz manzaraları ile Kuzey Anadolu’daki masif alanlardan biridir. Tarihi ve doğal eserler bakımından Daday’ın birçok görülecek ve gezilecek yerleri bulunmaktadır. Tümülüsler, mağaralar, tarihi kiliseler, kaya mezarları, kaleler ve daha birçok yer. Daday’a bağlı 60 civarında köy bulunur.

  • Kastamonu Daday’a 40 kilometre uzaklıkta Ateşteke köyünde Meyre Mabedi bulunur. Bu Mabet Roma İmparatorluğu zamanında yapılmış ve Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra da kiliseye çevrilmiştir.
  • Daday’ın Alipaşa köyünün girişinde ise Lidyalılar zamanından kalma Honsalar Tepesi Tümülüsü bulunmaktadır. M.Ö. 6. yüzyılda yapıldığı bilinmektedir.
  • İnciğez köyündeki Cıngara Mağarası ve Kaya Mezarları diğer görülebilecek tarihi yerlerdir.
  • Akçılman köyündeki Taşlı Bayır Sarkıt Mağaraları ise doğal yer altı mağaralarıdır.
  • Atatürk’ün 30 Ağustos 1925’de Daday’ı ziyareti sırasında kaldığı Seyyidi Beyoğlu Konağı da yine görülmesi gereken tarihi önemi yüksek yapılardan biridir.

Daday’ın geçmişi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Bu nedenle çevrede yaşamış olan tarih öncesi ve sonrası uygarlıkların tüm kalıntılarını görmeniz mümkün. Sanayinin el değdirmediği nadir yerlerden biri olan Daday, ülkemizin oksijeni en bol yörelerinden biridir. Hem doğa güzellikleri, hem sanatsal zenginliği, hem de tarihi dokusu ile gelen ziyaretçilerin hayranlıkla ayrıldığı bir ilçedir.

DİĞER YAZILARIMIZI KEŞFEDİN

ETKİNLİKLERİMİZDE BİZE KATILIN

Kastamonu İksir Resort Town Etkinlikler
ETKİNLİK TAKVİMİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

GALERİMİZE GÖZ ATIN

İksir Resort Town Galeri
KEŞFETMEK İÇİN TIKLAYIN
2019-11-25T20:51:56+03:0019 Aralık 2013, Perşembe|Categories: Blog|Tags: , , |

Yorum bırakmak ister misiniz ?

  +  12  =  16