Lezzetli Kastamonu Pastırması

Kastamonu’da doğal koşullarda kurutulan lezzetli Kastamonu pastırmasının henüz tadına bakmadıysanız, damaklarınızı böyle güzel bir lezzetten mahrum bırakmışsınız demektir. Ekim ve kasım ayı gibi kurutulmaya başlayan pastırmanın en lezzetlisini Kastamonu’da tadabilirsiniz. Lezzetli Kastamonu pastırmasının ünü o kadar çabuk yayıldı ki, uzun bir süredir Kastamonu’dan Kayseri’ye bile pastırma gönderimi yapılıyor. Kastamonu’nun yeşil yaylarında ve bol oksijenli havasında yetişen hayvanların etleri, ekim ayının sonu, kasım ayının başı gibi Kastamonu’nun doğal havasında ve sıcağında kurutuluyor.

Böylece lezzetli Kastamonu pastırması ortaya çıkıyor. Kastamonu pastırmasının bir başka önemli özelliği ise pastırmanın diğer şehirlerdeki fabrikalarda fırınlarda kurutulurken, Kastamonu’da özel imalathanelerin doğal hava koşullarında, özenle kurutuluyor ve bu nedenle Kastamonu pastırması dillere destan bir lezzete kavuşuyor. Kastamonu pastırması üretilirken içine katkı maddeleri konmadığı için ilkbahar ve yaz aylarında pastırma üretimi duruyor. Hemen tüketilmesi gerektiği için el emeği, göz nuru pastırmalar, pastırma sıcaklarında üretilip satışa sunuluyor. Lezzetli pastırma çeşitlerini doyasıya yemenin şimdi tam zamanı!

Kastamonu pastırması, çemenli ve çemensiz pastırma olarak ikiye ayrılıyor. Çemenli pastırma yapımında özel Kastamonu Taşköprü sarımsağı kullanılıyor ve Taşköprü sarımsağı ile birlikte harmanlanan çemenli pastırmanın tadı damaklarda güzel bir tat bırakıyor. 45 gün süren pastırma sıcaklarında özenle kurutulan katkısız ve özel Kastamonu pastırmasını mutlaka denemelisiniz. Yöresel Kastamonu yemekleri ve ürünlere merakınız varsa sizi, Kastamonu ve Daday’ın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerinin tadına doyamayacağınız İksir Resort Town’a bekliyoruz. Doğa ile baş başa kalacağınız ve yöresel lezzetlerin tadına bakacağınız güzel bir hafta sonu tatili için İksir Resort Town sizi en iyi şekilde ağırlamaya hazır.

Kastamonu’ya doğru küçük bir lezzet turuna çıkmak için şimdiden bavulunuzu hazırlayın. Lezzet avcısı aşçılarımızın hazırladığı Kastamonu’ya has yöresel lezzetleri ve meşhur Kastamonu pastırmasını tatmak için İksir Resort Town’daki yerinizi hemen ayırtın. Emin olun, İksir Resort Town’da buluşacağınız doğaya siz de hayran kalacaksınız!

DİĞER YAZILARIMIZI KEŞFEDİN

ETKİNLİKLERİMİZDE BİZE KATILIN

Kastamonu İksir Resort Town Etkinlikler
ETKİNLİK TAKVİMİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

GALERİMİZE GÖZ ATIN

İksir Resort Town Galeri
KEŞFETMEK İÇİN TIKLAYIN
2019-11-26T12:15:48+03:0019 Kasım 2014, Çarşamba|Categories: Blog|Tags: , , |

Yorum bırakmak ister misiniz ?

  +  79  =  89