vadi2 Kastamonu’nun dillere destan olmuş doğal güzelliklerinden biri de Valla Kanyonu’dur. Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yer alan eşsiz güzellikteki bu kanyon, Pınarbaşı merkeze 26 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Valla kanyonu, Kanlıçay ve Devrekâni çayının birleşerek yarattığı bir doğa harikası olarak gidenleri büyülemektedir. Kanyon’un uzunluğu 12 kilometreyi buluyor ve iki çayın buluşması denize doğru devam ediyor.

Bazı bölgelerinde 800 ve 1200 metrelere ulaşan sarp duvarları yüzünden sabahın ilk saatlerinde gün ışığı almayan yerler ayrı bir manzara keyfi sağlıyor. Bu yüksek duvarlarında ise kartal, şahin gibi yırtıcı kuşların yuvalarına rastlamak mümkün.  Kanyon’a ulaşabilmek için 1,5 kilometrelik keyifli, doğayla iç içe patika orman yolundan gitmek gerekiyor.

vadi

Valla Kanyon’unda ormanlık alanların yoğunluğunun yanı sıra şelaleler, göletler ve birçok girdaplar bulunmakta. Bazı bölgelerde kanyonun genişliği 50 metreye kadar düşüyor. Yüksek duvarlar ve daralan vadi içinde son hız akan bir su… Bu nedenle burada yapılacak doğa yürüyüşlere veya gezilere gerekli teçhizatlar eşliğinde donanımlı ve profesyonel ekipler ile birlikte gitmek gerekiyor.

Tropikal ve egzotik ormanlarla boy ölçüşebilecek kadar güzel ve farklı bir bitki örtüsüne sahip Valla Kanyonu gidenleri güzelliği ve atmosferi ile kendine âşık ediyor. Kanyonu tepeden en güzel izleyebileceğiniz yer ise Muratbaşı köyündeki Bakacak Tepesi. Valiliğin yaptırdığı oturma yerleri ile doğanın keyfini kuşbakışı bir halde çıkarabilir ve bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

vadi3Doğanın tüm güzelliklerini bir arada bulabileceğiniz macera dolu bu kanyonu dilerseniz İksir Resort Town organizasyonu ve rehberliği ile Pınarbaşı – Gereköy ve Hamitli – Cide orman yolunda eğlenceli bir safari turuyla da renklendirebilirsiniz.

Doğanın en saf halini görmek isteyenler için Valla Kanyon’u macera, heyecan ve şaşılacak kadar güzelliği ile doğaseverleri bekliyor…