Kastamonu Daday Mutfağını Otelimizde Keşfedin

Bir doğa harikası olan Daday, birbirinden taze ve lezzetli ürünlerin yetiştirilmesine olanak sağlayan bereketli toprakları, hayvancılığa müsait iklimi ve doğal bitki örtüsüyle çok zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Doğanın cömertliğinin mutfağa yansımasını İksir Resort Town’un mutfağında keşfedin

En Güzel Kastamonu Lezzetleri

Sayılamayacak kadar çok farklı yemek çeşidinin yer aldığı Daday mutfağının en ünlü yemeklerinden biri de “Banduma”dır. Bir lezzet harikası olan Banduma, yufka (serme) ile “Daday ibisi” olarak bilinen hindinin suyu kullanılarak hazırlanır. Yufkalar rulo yapılıp 3 parmak kalınlığında kesildikten sonra hindi suyuna batırılarak hazırlanır. Tabağa dizilen yufkaların üzerine eritilmiş terayağı gezdirilerek, aralarına dövülmüş fındık ya da ceviz içi serpilir ve üzerlerine hindi eti konulur. Banduma’ya lezzetini verense yörenin doğal ortamında büyüyen hindiler ve mis kokulu tereyağıdır. Daday mutfağının bir diğer ünlü yemeği ise sac üzerinde ya da tuğla fırında pişirilen etli ekmektir. Sac veya tuğla fırında pişirilen etli ekmek bambaşka ve harika bir lezzete bürünür. Bu etli ekmeği bir bardak yayık ayranı, eyşi ya da pelverde ezmesiyle yiyenler bu lezzeti bir daha asla unutamazlar.

Bunun yanında doğanın çok cömert davrandığı Daday bölgesine ait 20 farklı türde mantar vardır. Bu kadar çeşitli mantarın, bol bol bulunduğu bu yörede mantar toplamak ve pişirmek de başlı başına bir yerel kültürdür. Mantarlar çok farklı yemeklerde, farklı şekillerde kullanılır. Mantarların böreği, yahnisi, konservesi, çorbası, ekmeği, turşusu ve arpacık soğanıyla hazırlanan tadına doyum olmayan sotesi yapılır. Daday ve Kastamonu mutfağının zenginliği tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Daday’ın yemyeşil çayırlarında büyüyen, en taze otları yiyerek beslenen manda veya koyunların mis gibi yoğurdu ve birçok farklı bitkiyle lezzetlendirilen faydalı tarhana çorbası, yabani ısırgan otu, ebegümeci, yoğurt ve siyez bulguruyla yapılan farklı ve inanılmaz derecede lezzetli ekşili pilav, kuzu etiyle yapılan büryan kebabı, çemensiz pastırma ve soğan piyazıyla yapılan pastırmalı ekmek yörenin en özel lezzetleri arasındadır.

Tatlılardan ise asırlardır süregelen, yapımı çok emek isteyen çekme helva ve mermer tablalar üzerinde hazırlanan renk renk akide şekerlerinin tadına doyum olmaz. İksir Resort Town’da usta şeflerin elinden çıkma göz ve damak zevkinize hitap eden yöresel ve Dünya Mutfağı lezzetlerinin bir arada olduğu muhteşem bir mutfak sizi bekliyor. Birbirinden lezzetli yemeklerin tadına doyamayacaksınız.

DİĞER YAZILARIMIZI KEŞFEDİN

ETKİNLİKLERİMİZDE BİZE KATILIN

Kastamonu İksir Resort Town Etkinlikler
ETKİNLİK TAKVİMİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

GALERİMİZE GÖZ ATIN

İksir Resort Town Galeri
KEŞFETMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorum bırakmak ister misiniz ?

  +  42  =  46