İksir Hanım Konağı’nın Tarihi

1926 yılında yapılan İksir Hanım Konağı’nın şifalı havası çok eskiden keşfedilmiş bir coğrafyada bulunuyor. Ruhu dinlendiren bir sakinliği ve kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir atmosferi var. Kış aylarında yanan odunların çıtırtılarını dinlemek, şömine ateşinin sıcaklığını yüzünüzde hissederek kitap okumak ve arkadaşlarla sohbet etmek inanılmaz keyifli.

İksir’de Tarihe Tanıklık Edin

Döneminin ahşap tekniğiyle yapılmış en gösterişli konaklardan biri İksir Hanım Konağı. Otantik ve aynı zamanda çok modern bir ortamı var. Konfor için gerekli olan her şey düşünülmüş. Huzurlu havası misafirlerini hemen sarıp sarmalıyor. Aynı zamanda konağı saran ahşap kokusu insanı alıp başka diyarlara götürüyor. İksir Hanım Konağı’nın ön ve arka cephelerde bulunan cümle kapılarına birkaç taş basamakla ulaşılıyor. Taş basamaklar, konağın her hava koşulunda nefes almasını sağlamak için yapılmış dört tarafında havalandırma delikleri olan taşlarla örülmüş subasmanı yüksekliğinde. Her mevsimde tertemiz hava konağın içini dolduruyor. Oksijene hasret kalmış ciğerlerimiz tertemiz havanın etkisiyle şenleniyor.

Döneminin kilit sistemiyle bezeli, tarihi dokusunu aynı orjinallikle koruyan cümle kapıları bugün aynı şekilde kullanılıyor. Bu etkileciyi kapılar her dokunuşta size tarihin kapılarını açıyor ve geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor. Her iki kapı da misafirlerini konağın alt katındaki sofalara ulaştırıyor. Giriş kattaki bu sofalardan üst katlara çıkan merdivenlerin yuvarlak trabzanları ve her katın merdiven köşelerinde bulunan lambalıklar hem merdiven başlarının süsü olmuş hem de ışığın kaynağına ev sahibi olmuş köşeler.

Zamanında ailelerin ortak yaşam alanı olan sofalar, şimdi misafirlerinin keyifle biraraya gelmesine vesile oluyor. İksir Hanım Konağı’nda 6 adet sofanın 5’i dinlenme ve zaman zaman müzik dinletileriyle yaşama keyif katmak için düzenlenmiş. Diğer sofaysa kütüphane, okuma ve çalışma alanı olarak tasarlanmış. İksir Hanım Konağı; yöresel kilimler, göz alan döşemeler, modernize edilmiş geleneksel sedirler, sehpalar ve koltuklarla döşenmiş sıcacık bir atmosfere sahip. Ocaklı odalar orijinal ölçüleriyle şöminelere çevrilmiş. 24 odanın tümünde mobilyalar Türk ahşap sanatının güzel motifleriyle işlenmiş. Bazı odaları da nostaljik pirinç yataklar, el işlemeli, dantelli yatak takımları, dantelli perdeler ve antika tablolarla donatılmış. Kısacası İksir Hanım Konağı, tarih ve doğanın içinde huzurlu ama bir o kadar da canlandırıcı bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir yaşam merkezi.

DİĞER YAZILARIMIZI KEŞFEDİN

ETKİNLİKLERİMİZDE BİZE KATILIN

Kastamonu İksir Resort Town Etkinlikler
ETKİNLİK TAKVİMİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

GALERİMİZE GÖZ ATIN

İksir Resort Town Galeri
KEŞFETMEK İÇİN TIKLAYIN
2019-11-25T12:20:48+03:0026 Mart 2013, Salı|Categories: Blog|Tags: , , |

Yorum bırakmak ister misiniz ?

40  +    =  45