Saklı Cennet Kastamonu Daday ve Popüler Tatil Bölgesi Bolu Abant

Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olması plaj ve güneş tutkunu tatil sevenler için oldukça alternatif tatil mekanları sunmakta, bunun yanında başta Karadeniz bölgesi mavi ve yeşili harmanlayarak huzuru arayanlara cevap veriyor.Karadeniz otelleri tarafından sunulan hizmet tatilcilerin beklentisini yeterince karşılıyor.Bu blog yazımızda Bolu Abant bölgesinde ve Kastamonu Daday bölgesine konakladığınızda tatil süresi içerisinde gerçekleştirebileceğiniz etkinlikler hakkında bilgi veriyoruz.

Bolu Abant Otellerinde Tatil

Doğa her mevsim farklı bir yüzünü bize gösterir. Bazen renk renk çiçekler açar, bazen beyaz bir örtüyle ormanlar karşımıza çıkar. Bazen de bir ressamın tablosundan bir kare gibi sarıdan yeşile, turuncudan kızıla bir renk cümbüşünü görürüz baktığımızda. Bir ağacın 3 farklı renk taşıdığını hayranlıkla izleriz. Doğanın her halini ölümsüzleştirmek için fotoğraflar çekeriz, bir parçası olmak için uzun yürüyüşler yaparız oksijen deposu ormanlarda.

Doğayla bütünleşmek için seyahatler ederiz, yollar aşarız ve kendimizi doğanın iyileştirici, dinlendirici kollarına bırakırız. Kuşların sesleri, ağaç yapraklarının sihirli melodisi, gece gök yüzündeki yıldızların sayısı, ormanların derinliklerine giden patikaların gizemi, farklı farklı mantar türleri, ağaçlar, bitkiler ve hayvanlar, bizi teker teker kendine hayran bırakır.

En güzel doğa rotalarının başında gelen Abant’ı bilmeyen var mıdır? Istanbul’dan, Ankara’dan, Bolu’dan kolayca ulaşılır Abant’a.Abant gölünün kıyısında faytonlarla, atlarla gezinti yapıp, göl kenarındaki Abant otellerinde kalıp, ormanlarda doğa yürüyüşleri yapmak çok büyük bir  keyiftir. Fotoğrafçılıkla uğraşanlar için de özel bir yerdir abant.

Yürüyerek, bisikletlerle ya da ATV’lerle keşfedebileceğiniz en az bu güzel yer gibi bir başka cennet köşe daha var dersek, sizi şaşırtmış olur muyuz?

Kastamonu Otellerinde, Doğanın Kalbinde Tatil Keyfi

Daday Ve Çevresi

Daday Ve Çevresi

Batı Karadeniz’in zümrüt taşı Daday’dan bahsetmek istiyoruz biraz. Daday, yüzlerce yıla uzanan kültürü, tarihi konakları, korunmuş doğası, zengin bitki ve hayvan türleri ile  günümüzde hala en naturel yaşam alanlarından biri.

Bu gizli cennetin %70’i sarı çam, kara çam, köknar ağaçlarıyla zengin ormanlardan oluşuyor.

Burayı özel kılan özelliklerine değinecek olursak, Daday’ın can damarlarından Ballıdağ, zamanında İsviçreli uzmanların Süreyya Paşa Sanatoryumunun yükünü hafifletmesi için uzun araştırmalar sonucu seçtiği yerdir ve uzun yıllar Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak iyileştirici etkisiyle hizmet verir. Temiz ve zengin oksijeni şifa kaynağıdır.

Daday’da, onlarca metre yüksekliğe sahip ağaçlar size kilometrelerce eşlik eder, yol gösterir. Doğa yürüyüşü yaparken karşınıza çıkıveren bir elik güzelliğiyle büyüler.

Ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde değerli ve lezzetli mantarları toplamak, onları ararken ormanı keşfetmek müthiş keyif verir, insan zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Doğanın verdiği hediyelerle, kış hazırlıkları yapılır, besleyici ve sağlıklı gıdalar üretilir. Mantar turşuları, reçeller, tarhanalar yalnızca bu besleyici ürünlerin bazılarıdır.  Cumartesi günleri kurulan Kadınlar Pazarı, bölge halkının doğal ürünlerini, emeklerini sunduğu, unuttuğumuz geleneksel tatların bulunabildiği değerli bir yerdir.

Daday’da bulunan göletler, dingin zamanlar geçirmek isteyenlerin uğrak yeridir.  Bisikletler, atvler, yürüyüşler ve atlarla çevresini gezebileceğiniz bu göletlerde, gününüzü balık tutarak geçirebilirsiniz. Göç yolu üzerinde yer alan göletler, bazı dönemlerde göçmen kuşların uğrak yeri olur, bizlere de onların güzelliğini gözlemek kalır.

Daday’ın bir başka güzelliği yaylalarıdır.  Bembeyaz olur etrafları, kıpkırmızı, yemyeşil olur. Dört mevsim dolu dolu yaşanır Daday’da.  Dört mevsim bir arada da yaşanır bazen. Ballıdağ’ın kuzey yamaçları karlı iken, güneyine bahar çoktan gelmiştir nisan ayında.

İksir Resort Town Daday Binicilik

İksir Resort Town Daday Binicilik

Binicilik yaygındır Daday’da, dilerseniz dört nala doğada gidebilirsiniz. Tesisimizde dilerseniz at biniciliği konusunda uzman kişilerden açık ya da kapalı alanlarda binicilik eğitimi alabilirsiniz. Tesisimizde ayrıca at pansiyonculuğu hizmeti’de verilmektedir. Uzman seyizlerimizle atlarınız sürekli gözetim altındadır. dilerseniz biniciliğin inceliklerini eğitimlerle öğrenebilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinden, atv safarilere, at biniciliğinden dağ bisikleti turlarına, kano yapmaktan kampçılığa onlarca doğa sporu gerçekleşir.

Ayrıca, Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Daday’da yüze yakın tescilli konak vardır, yaşayan ilçede gezerken tarihe tanıklık edebilirsiniz. Daday, tüm bu güzel özellikleri, el değmemiş doğası, tarihi, kültürü ile nostaljik bir yolculuk yapmak isteyen, bu gizli cenneti keşfedecek misafirlerini bekliyor.

İksir Resort Town, farklı konsepti sebebiyle Kastamonu Otelleri arasından sıyrılmaktadır ve sizlere doğanın tam kalbinde Daday’da Tatil Kasabası olarak hizmet vermektedir.